Niedopowiedziana prawda o systemie plemion.


Z pewnością każdy z nas zna powszechną historię o powstaniu Polski. Jednak ilu z nas zna prawdę o tym jak wyglądało to parę lat wcześniej? 

Dwie rzeczy o których typowy uczeń dowie się na historii 
-Mieszko I założył oficjalnie Polskę poprzez zjednoczenie jej, i przyjęcie chrztu
-Polski przedtem nie było. A ziemie te były podzielone na plemiona,

Założenia te są absurdalne! Mieszko I ochrzcił kraj przez co zaczęto nas uznawać na arenie międzynarodowej, nie oznacza to że był on pierwszym władcą Polski. tysiąc lat przed nim już było tu państwo! Polska to jedno z najstarszych państw świata, lecz ciężko dziś o 100% potwierdzenie tych tez. 

Drugi punkt jest prawdziwy w połowie. Polska była podzielona na plemiona, ale powiedzenie iż nie było Polski były tylko plemiona, jest równie idiotyczne co powiedzenie że nie ma USA, są tylko oddzielne Stany.

Jak naprawdę działał system plemienny?

Działał on tak jak w późnym średniowieczu działał system wasalny, bądź nawet tak jak do dziś w niektórych krajach, podział na półsamorządne regiony. Przed katolicki władca, król Polski, przyjmijmy że jest to np Piast. Miał 100% kontrolę nad część Polski zwaną Lechistanem, bądź po prostu klanem Polan, chociaż ta druga nazwa jest tylko umowna. Cała reszta dookoła, Ślężanie, Wiślanie, Pomorzanie, czy nawet klany germańskie, również były częścią jego królestwa. Gdyż dawniej poprzedni władcy podporządkowali sobie te tereny, a ich zarządcy niczym wasale, składali daniny jednemu królowi, i przysięgali mu wierność aż po grób. Np klanem Ślężan dowodzi XYZ a Lechistanem dowodzi Piast. XYZ może rządzić jak chce, pod warunkiem że nie jest to sprzeczne z działaniami bądź planami Piasta. XYZ ma obowiązek oddawać Piastowi część swojego dorobku, i ma również obowiązek wysłać swoich wojaków na wojnę, kiedy tylko Piast wyda taki rozkaz. 

w ten właśnie sposób funkcjonował system ''plemienny'' który jakby to głębiej przestudiować, trwał aż do rozbiorów, albo i nawet w ich trakcie! Zmieniono po prostu jego nazwę na system feudalny, jednak jego zasady działania były te same.

Wniosek: Polska była podzielona na plemiona, jednak był to podział wasalny. Co za tym idzie, istniał już kraj, z głową państwa (królem) na czele! 1 komentarz:

  1. Większość ludzi się zgodzi, że państwo musi powstawać wieki, a nie momentalnie w 966 roku. Bądźmy szczery, jeżeli gdziekolwiek indziej byli ludzie na świecie, to byli również tutaj, od początku świata. Są to tereny przyjazne rozwojowi życia, żyzne, bez susz, obfite w wodę i zwierzynę. Czy się mylę?

    OdpowiedzUsuń