Czech i Rus - rodzeństwo ojca narodu.


Artykuł to tylko spostrzeżenia autora, i wnioski jakie wyciągnął.Czech i Rus, znani głównie z legendy, wedle kronik rodzeństwo Lecha. Kim mogli być? Imiona

Sądzę że ich imiona nie są przypadkowe. Czechami nazywano w owym czasie mieszkańców południowego Śląska i Moraw, Rusinami zaś nazywano dzisiejszych Ukraińców.

Jak wiemy z artykułu o Lechu (dostępny również tutaj) Lechici, czyli państwo Lecha, podporządkowali sobie tereny od samego grodu, aż po Tatry, a także hołd składali im wasale, czyli przywódcy okolicznych slabych plemion, które można również zaliczyć do państwa Lecha.

Czy więc możliwe że Czech zarządzał ziemiami południowego Śląska i północnych Czech, podczas gdy Rus ziemiami Ukrainy i Białorusi? Może stąd wzięły się ich przydomki a prawdziwych imion nigdy nie poznamy?

Jeżeli tak, to wnioskować mogę iż państwo Lecha mniej więcej na początku wyglądało tak (Na tle dzisiejszej Europy):

Jasnoniebieski - Plemiona które złożyły hołd Lechitom i jako wasale byli częścią państwa 
Ciemnoniebieski - Ziemie w 100% rządzone przez Lechitów.

Legendy Ukrainy a Rus?

Legenda ukraińska głosi historię o Kiju, założycielu Kijowa, który przybył z wschodnio-środkowej Polski. Pytanie brzmi, czy postać Kija z Ukrainy, i Rusa z Lechistanu, mają coś ze sobą wspólnego? Wiemy że Lechici bardzo lubili nazywać swe grody od swych imion bądź przydomków, stąd Kraków, założony przez króla Kraka. Może Kij to prawdziwe imię Rusa? Jeśli tak to Lechia rozciągała się aż po Kijów. Jest również możliwe, że nazwy Czech i Rusi (Ukrainy) z tamtego okresu pochodziły od imion ich zarządców (Czecha i Rusa), zaś Kij to nikt inny jak po prostu syn, bądź wnuk Rusa, który założył na terenach Ukrainy gród Kijów.

Jeśli tak, to max 2 pokolenia później Lechia była już potężna, bo sięgała od Dunaju (na co wskazują kroniki), i obejmowała zawsze Kijów.


~ Redaktor Jakub.1 komentarz:

  1. Aby dowiedziec sie prawdy nalezy otworzyc podziemia Watykanu. Krk. z pewnoscia nie spalil wszystkich dowodow istnienia Panstwa Lecha.

    OdpowiedzUsuń